Forum www.ziemiaczestochowska.fora.pl Strona Główna

Stan Wojenny w Częstochowie.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.ziemiaczestochowska.fora.pl Strona Główna -> Historia najnowsza
Autor Wiadomość
Cube47pl
Administrator



Dołączył: 29 Lis 2009
Posty: 243
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Choroń

PostWysłany: Czw 8:45, 01 Lip 2010    Temat postu: Stan Wojenny w Częstochowie.

Witam,
wielu z was zapewne zna te wydarzenia z własnego życia opowiedzcie nam młodym.
Zdrów.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Cube47pl dnia Czw 8:45, 01 Lip 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
WooDy'39
Specjalista



Dołączył: 03 Gru 2009
Posty: 131
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: II RP / 27PP / Reduta Częstochowa

PostWysłany: Czw 11:05, 01 Lip 2010    Temat postu:

Może się przyda , nie tylko o regionie częstochowskim.

Kalendarium ważniejszych wydarzeń stanu wojennego w województwach
katowickim, częstochowskim i bielskim

13 XII 1981 – internowanie większości czołowych działaczy Regionu Śląsko-Dąbrowskiego

NSZZ „Solidarność”, w tym przewodniczącego Zarządu Regionu Leszka Waliszewskiego oraz delegatów powracających z obrad Komisji Krajowej „Solidarności” w Gdańsku, aktywnych członków związku różnego szczebla, jego etatowych pracowników, redaktorów prasy związkowej, członków NZS, działaczy społecznych, ludzi nauki i kultury. Zajmowanie siedzib „Solidarności” połączone często z ich demolowaniem i dewastacją znajdujących się tam sprzętów. 1 stycznia 1982 r. w siedmiu ośrodkach odosobnienia przebywa już 1041 osób z województwa katowickiego, w tym 10 członków KK NSZZ „S” i 35 członków Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. Ogółem w czasie stanu wojennego internowano 1911 osób z tego terenu. W odpowiedzi na wprowadzenie stanu wojennego i represje rozpoczynają się pierwsze akcje strajkowe na terenie Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, tworzą się także pierwsze struktury podziemne w regionie. Do 28 grudnia 1981 r. w województwie podjętych zostaje około 50 strajków lub prób ich zorganizowania. Podejmują je m.in. załogi ponad dwudziestu kopalń węgla kamiennego (w tym m.in. KWK „Wujek”, „Staszic”, „Wieczorek”, „Jastrzębie”, „Manifest Lipcowy”, „Piast”, „Ziemowit”), hut (m.in. kombinat Huta „Katowice”, huta „Baildon”) oraz innych zakładów pracy. Znaczna część protestów „wygaszana” jest przez władze przy użyciu brutalnej siły (pałki, armatki wodne, środki chemiczne, wsparcie ciężkiego sprzętu pancernego) z zastosowaniem broni palnej włącznie.

W województwie częstochowskim do końca grudnia 1981 r. władze internują 128 osób. Do momentu likwidacji ośrodków odosobnienia w grudniu następnego roku, przez „internaty” przewinie się 196 osób z Częstochowskiego.
W grudniu 1981 r. liczba osób internowanych w województwie bielskim wynosi 129 osób.
Ostatecznie wzrośnie do 235.

13 XII 1981 – tworzenie pierwszych podziemnych struktur „Solidarności” w województwie

bielskim. Grupa działaczy związkowych na czele z przewodniczącym Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność” Patrycjuszem Kosmowskim, którym udaje się uniknąć internowania tworzy tzw. drugi garnitur Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Podbeskidzie. Po kilku dniach zostaje on jednak rozbity przez SB na skutek aresztowań. Kosmowskiego, pozostającego w głębokiej konspiracji, władze poszukują listem gończym.

14 XII 1981 – obława SB na Jasnej Górze skierowana przeciwko sześciu działaczom

częstochowskiej „Solidarności”, którzy dzień wcześniej schronili się na terenie klasztoru w obawie przed internowaniem. Wśród nich znajduje się m.in. wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Częstochowa NSZZ „Solidarność” Krzysztof Biało. Działacze, a wraz z nimi wiele przebywających w bazylice osób związanych z częstochowskimi środowiskami opozycyjnymi, zostają aresztowani.

Strajki protestacyjne w jedenastu zakładach pracy województwa częstochowskiego. Poza jednym, zorganizowanym w Zakładzie Remontowo-Sprzętowym Energetyki „Energoprem” w Lublińcu (kontynuowany do 15 grudnia), wszystkie kończą się jeszcze tego samego dnia.

14-17 XII 1981 – strajki i protesty załóg 14 zakładów pracy województwa bielskiego.

15 XII 1981 – pacyfikacja przez siły milicyjno-wojskowe protestów górników kopalń
Rybnickiego Okręgu Węglowego. Wśród nich znajduje się m.in. KWK „Manifest Lipcowy”
w Jastrzębiu Zdroju, w której 3 września 1980 r. zawarte zostało słynne Porozumienie Jastrzębskie. Wprowadzeni do akcji na tej kopalni funkcjonariusze plutonu specjalnego ZOMO strzelają do górników ostrą amunicją. Rany postrzałowe odnoszą czterej uczestnicy protestu.

16 XII 1981 – pacyfikacja strajku górników kopalni
„Wujek” w Katowicach. Również tutaj
pluton specjalny ZOMO używa broni palnej. Od kul ginie na miejscu sześciu górników, trzech kolejnych umiera w szpitalach w wyniku postrzałów. 21 innych uczestników strajku odnosi rany postrzałowe. U kolejnych czternastu osób stwierdzono zatrucie gazem lub chemiczne uszkodzenie wzroku. Wiele innych doznaje różnorodnych urazów ciała. Ogółem na skutek akcji „odblokowania” „Wujka” hospitalizacji poddano 43 osoby.

23 XII 1981 – zakończenie trwającego od 13 grudnia strajku w Hucie „Katowice” w
Dąbrowie Górniczej.

24 XII 1981 – zakończenie prowadzonego od 15 grudnia podziemnego protestu w KWK
„Ziemowit” w Lędzinach

28 XII 1981 – zakończenie strajku w kopalni „Piast” w Bieruniu. Protest prowadzony od 14
grudnia jest najdłuższą akcją strajkową ze wszystkich, jakie miały miejsce w kraju w grudniu 1981 r. Strajk prowadzony jest w ekstremalnych warunkach, 650 metrów pod ziemią. Górnicy decydują się na jego przerwanie z uwagi na to, że dalsze przedłużanie protestu mogłoby stanowić zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Na powierzchnię wyjeżdża około tysiąc osób.

1 I 1982 - bp częstochowski Stefan Bareła powołuje do życia Duszpasterstwo Osób
Pozbawionych Wolności i Ich Rodzin – Ośrodek w Częstochowie

19 I 1981 – w Bielsku-Białej zostaje aresztowany przewodniczący Zarządu Regionu
Podbeskidzie NSZZ „Solidarność” Patrycjusz Kosmowski. Oskarżony z art. 46 ust. 1 dekretu o stanie wojennym (kontynuowanie działalności związkowej) zostaje 26 marca 1982 r. skazany na sześć lat pozbawienia wolności, 3 lata pozbawienia praw publicznych i 6 tys. zł grzywny. Jest to jeden z najwyższych wyroków, jakie zapadły w procesach politycznych w stanie wojennym na Podbeskidziu.

I 1982 – w Katowicach powstaje zawiązana przez Grzegorza Długiego, Mirosławę Błaszczak,

Andrzeja Borka i Grzegorza Wacławika Regionalna Komisja Wykonawcza. Struktura utrzymuje kontakty z grupami konspiracyjnymi w Hucie „Katowice”, w Sosnowcu, Katowicach, Bytomiu, Jastrzębiu, Tychach. Struktura przestała funkcjonować w końcu 1982 r. w wyniku aresztowań jej działaczy.

Powstaje Międzyzakładowa Komisja Koordynacyjna NSZZ „Solidarność” Regionu Śląsko- Dąbrowskiego założona przez Danutę Skorenko, Romana Lewka, Ryszarda Rożnieckiego i Józefa Zasunia. MKK utrzymuje kontakty z grupami w Katowicach, Bytomiu, Mysłowicach, Siemianowicach Śląskich, Trzebini, Sosnowcu, Chrzanowie i Chorzowie. Wydaje wysokonakładowe, jak na warunki konspiracyjne pismo „Ku wolnej Polsce”. Działalność MKK przerywa dopiero seria aresztowań na przełomie 1983 i 1984 r.

II 1982 - ukrywająca się od 13 grudnia, Jadwiga Chmielowska, członkini Zarządu Regionu
Śląsko-Dąbrowskiego, powołuje Regionalną Komisję Koordynacyjną NSZZ „Solidarność”
Regionu Śląsko-Dąbrowskiego.


23 II 1982 – powstaje ponadzakładowa Regionalna Komisja Wykonawcza „Trzeci Szereg”

NSZZ „Solidarność” Region Podbeskidzie. Zakłada ją grupa działaczy z FSM oraz innych struktur zakładowych, głównie z Bielska-Białej. Kierownictwo obejmuje Jerzy Binkowski. W następnych miesiącach „Trzeci Szereg” staje się jedną z najliczniejszych siatek podziemnej „Solidarności” w kraju. Swoim zasięgiem obejmuje całe województwo bielskie. Działalność podbeskidzkiej „konspiry” hamują dopiero na pewien czas masowe aresztowania jej działaczy we wrześniu 1983 r.

17 III 1982 – w Katowicach przy parafii p.w. św. św. Piotra i Pawła powstaje Biskupi
Komitet Pomocy Uwięzionym i Internowanym. Zadanie Komitetu polega na inspirowaniu i koordynowaniu kościelnej działalności charytatywnej na rzecz uwięzionych i internowanych oraz ich rodzin na terenie województwa katowickiego i bielskiego. Komitet miał także otaczać opieką inne osoby, które z uwagi na ówczesną sytuację społeczną znalazły się w potrzebie. Z biegiem czasu filie Komitetu powstają również w Rybniku, Chorzowie, Tarnowskich Górach i Jastrzębiu Zdroju.

III 1982 – w Częstochowie powstaje wydający pismo „CDN” podziemny Komitet Oporu
NSZZ „Solidarność” Częstochowa. Rozbudowany kolportaż biuletynu przyczynia się do
powstania tajnych komisji zakładowych oraz środowiskowych grup oporu.


[b]13,16 IV 1982
[/b] – próby nieudanych akcji protestacyjnych w kilku zakładach pracy Bielska-
Białej, m.in. w FSM, Fabryce Maszyn Elektrycznych „Indukta”, Zakładach Sprzętu
Sportowego „Polsport”, Zakładach Wyrobów Filcowych.

1 V 1982 – po mszy św. na Jasnej Górze demonstranci przechodzą pod grób Nieznanego
Żołnierza w al. Sienkiewicza i tam składają wiązanki kwiatów.

1, 3 V 1982 – demonstracje uliczne w Bielsku-Białej. Pierwsza odbywa się po zakończeniu
oficjalnego pochodu. Około 700 młodych ludzi defiluje na jednej z głównych ulic miasta.
Piętnastu demonstrantów zostaje zatrzymanych przez milicję.

3 V 1982 – manifestacja uliczna w Gliwicach zorganizowana na wezwanie Drugiego
Garnituru Delegatury Gliwickiej NSZZ „Solidarność”. Grupy manifestantów przechodzą chodnikami do kościoła św. św. Piotra i Pawła. Po mszy polowej około godz. 20.00 prawie 2 tys. osób formuje pochód i próbuje przejść w milczeniu pod pomnik Adama Mickiewicza. Demonstrantów atakuje milicja przy użyciu pałek i armatek wodnych.

V 1982 – na Śląsku powstaje Regionalna Komisja Konsultacyjna. Tworzą ją Jerzy Buzek,
Jerzy Łoik, Marian Maciejczyk, Grzegorz Opala, Jerzy Szafko, Krzysztof Rajpert i Witold
Zalewski. Grupie udaje się nawiązać stały kontakt z TKK.

13 V 1982 – próba podjęcia piętnastominutowego strajku generalnego w części zakładów
pracy województwa katowickiego, m.in. w FSM w Tychach, Hucie Cynku w Miasteczku Śląskim, przedsiębiorstwie „Transbud” w Tychach. Według informacji partyjnych w próbach podjęcia strajków w dniu 13 maja uczestniczyło łącznie 114 osób.
Demonstracja studentów i pracowników naukowych (ok. 150 osób) przed gmachem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Uczestnicy odśpiewali hymn państwowy i Rotę, po czym rozeszli się. Po manifestacji internowano kilkunastu jej uczestników.


13 V 1982 – próba podjęcia strajku generalnego w trzech zakładach pracy województwa
częstochowskiego: Hucie im. B. Bieruta, Zakładach Przemysłu Bawełnianego „Ceba” i
Kombinacie Budowy Maszyn „Częstochowa”.

13 V 1982 – próba podjęcia strajków w ośmiu zakładach pracy województwa bielskiego:
FSM, Fabryce Aparatów Elektrycznych „Apena”, Bielskich Zakładach Lin i Pasów „Bezalin”, Zakładach Chemicznych w Oświęcimiu, Oświęcimskiej Fabryce Maszyn Górniczych „Omag”, Instytucie Odlewnictwa w Wadowicach, Zakładzie Urządzeń Hutniczych „ZAM” w Kętach, Odlewni Żeliwa w Węgierskiej Górce.

30 VI 1982 – przedstawiciele Komitetu Oporu NSZZ „Solidarność” Częstochowa wraz z
reprezentantami organizacji podziemnych dziewięciu największych zakładów pracy regionu tworzą Międzyzakładowy Komitet Koordynacyjny NSZZ „Solidarność” (MKK). Na jego czele staje redaktor „CDN” Zbigniew Muchowicz.

31 VIII 1982 – w drugą rocznicę podpisania Porozumień Gdańskich odbywają się
manifestacje uliczne w Katowicach, Gliwicach, Tarnowskich Górach, Siemianowicach Śląskich, Rybniku, Tychach i Jastrzębiu. Siły porządkowe rozpędzają ich uczestników przy użyciu siły. Według danych KWMO ogółem „w rejonach objętych zakłóceniami porządku” zatrzymanych zostaje w tym dniu 669 osób.

31 VIII 1982 – Msza św. na Jasnej Górze w intencji ojczyzny i „Solidarności”. Po
zakończeniu nabożeństwa jej uczestnicy przechodzą pod Grób Nieznanego Żołnierza w al. Sienkiewicza, stamtąd próbują przejść pod siedzibę NSZZ „Solidarność” przy ul. Kościuszki. Drogę blokuje ZOMO i wozy milicyjne. Pochód kieruje się w stronę katedry. Siły porządkowe interweniują dopiero wówczas, gdy protestujący zaczynają rozchodzić się do domów.

31 VIII 1982 – demonstracja uliczna w centrum Bielska-Białej. Wieczorem przed hotelem
„Prezydent” odbywa się wiec z udziałem około 1500 osób. Jego uczestnicy formują pochód i przechodzą na pl. Smolki. Tam atakuje ich ZOMO. Siły porządkowe interweniują do późnych godzin wieczornych. Zatrzymanych zostaje 106 osób. Dwie z nich zostają skazane.

1 IX 1982 – po południu grupy młodzieży powracającej z nabożeństwa na Jasnej Górze
inaugurującego nowy rok szkolny, zostają zaatakowane przez milicję. Doprowadza to do poważnych zamieszek, które trwają do późnych godzin nocnych. Według danych KW MO w Częstochowie w wyniku zajść z 31 sierpnia i 1 września zatrzymano w mieście 270 osób.

IX 1982 – bp katowicki Herbert Bednorz powołuje do życia Biskupi Komitet Pomocy przy
Parafii Trójcy Przenajświętszej w Bielsku-Białej. Jest to sformalizowanie działalności pomocowej prowadzonej od pierwszych miesięcy stanu wojennego przez środowiska związane z parafią p.w. Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej.

13 X 1982 – manifestacja w Dąbrowie Górniczej. Po wieczornym nabożeństwie w bazylice
p.w. Matki Boskiej Anielskiej w intencji osób internowanych pod kościołem gromadzą się demonstranci, około 200 do 300 osób. Próbują przejść od bazyliki pod Komitet Miejski PZPR. Pochód zostaje kilkakrotnie zaatakowany przez milicję. 57 osób zostaje zatrzymanych.

10 XI 1982 – w drugą rocznicę rejestracji NSZZ „Solidarność” w nielicznych zakładach
pracy województwa katowickiego podjęte zostają nieudane próby akcji strajkowych: w
Przedsiębiorstwie Budowlanym w Czechowicach-Dziedzicach, Zakładach Remontowych Maszyn Budowlanych ZREMB w Gliwicach. Przed bramą główną Huty „Katowice”, w rejonie krzyża, demonstruje ponad siedmiuset pracowników zakładu.
Na trzech wydziałach Politechniki Śląskiej w Gliwicach odbywają się marsze wewnętrzne, w których według szacunków MSW bierze udział około 250 osób, w tym 25 pracowników naukowych.

11 XI 1982 – kilkutysięczna demonstracja w centrum Częstochowy. Protestujący wykonują
krzyż z kwiatów i zniczy. Jego pionowe ramię łączy klasztor z Grobem Nieznanego Żołnierza
w al. Sienkiewicza.

16 XII 1982 – częstochowski Międzyzakładowy Komitet Koordynacyjny NSZZ
„Solidarność” przekształca się w Tymczasową Komisję Regionalną NSZZ „Solidarność” Region Częstochowa – do 1985 r. jest to nadrzędny organ wykonawczy podziemnej „Solidarności” w regionie.
Apel poległych przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Częstochowie gromadzi około cztery
tysiące osób.

I 1983 – funkcjonująca w województwie katowickim Regionalna Komisja Konsultacyjna
przekształca się w Regionalną Komisję Wykonawczą. Jej szefem zostaje Jerzy Buzek Region śląsko-dąbrowski podzielony zostaje na cztery obszary: Zachód, Wschód, Południe i Centrum.

3 V 1983 – po Mszy św. za Ojczyznę, odprawionej w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża
Świętego w Gliwicach odbywa się demonstracja uliczna. Interweniują milicja i SB.


[b]18-19 VI 1983
[/b] – wizyta Ojca Świętego na Jasnej Górze i w Częstochowie.

20 VI 1983 – wizyta Ojca Świętego w Katowicach. Uroczysta Msza św. na lotnisku w
Katowicach – Muchowcu. Według szacunkowych danych w nabożeństwie bierze udział około miliona osób. Msza odprawiona jest przed obrazem Matki Boskiej Piekarskiej, przywiezionym specjalnie z górnośląskiego sanktuarium. W dniu uroczystości za próby wznoszenia transparentów o „wrogiej treści politycznej”, eksponowanie znaczków „Solidarności” oraz „fotografowanie sił porządkowych MO” zatrzymanych zostaje na terenie Katowic 45 osób.

VI 1983 – z inicjatywy Michała Lutego i Marii Turkowskiej-Luty przy kościele p.w.
Podwyższenia Krzyża św. w Gliwicach została reaktywowana działalność istniejącej przed
stanem wojennym Wszechnicy Górnośląskiej (oficjalnie jako Duszpasterstwo Ludzi Pracy).
Kierownictwo nad śląsko-dąbrowską RKW obejmuje działający w podziemiu Tadeusz
Jedynak. Jest on jednocześnie członkiem TKK.

22 VII 1983 – władze znoszą stan wojenny.


Link : [link widoczny dla zalogowanych]


Pozdrawiam,
Kuba


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
41pp
Mentor



Dołączył: 03 Gru 2009
Posty: 268
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Cz-wa, Wa-wa, Bystrzanów

PostWysłany: Czw 19:11, 01 Lip 2010    Temat postu:

Cube47, Ty chyba "prowokantor" Jakiś Jesteś!!
A to co napisano powyżej, to jakaś ballada z gazetki wyborczej, piszcie, piszcie, historię na nowo, ale dopiero po moim zgonie, publikujcie, różne "pierdoły".
gmv


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
41pp
Mentor



Dołączył: 03 Gru 2009
Posty: 268
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Cz-wa, Wa-wa, Bystrzanów

PostWysłany: Czw 19:34, 01 Lip 2010    Temat postu:

A może jeszcze 68- roczkiem się zajmiemy??? no już słucham !!!!!!!!!
gmv


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    Zobacz poprzedni temat : Zobacz następny temat  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.ziemiaczestochowska.fora.pl Strona Główna -> Historia najnowsza Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Regulamin