Forum www.ziemiaczestochowska.fora.pl Strona Główna

Osadnictwo kultury łużyckiej

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.ziemiaczestochowska.fora.pl Strona Główna -> Starożytność
Autor Wiadomość
Cube47pl
Administrator



Dołączył: 29 Lis 2009
Posty: 243
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Choroń

PostWysłany: Czw 20:12, 03 Gru 2009    Temat postu: Osadnictwo kultury łużyckiej

Witam,
może orientujecie się gdzie odkryto pozostałości osadnictwa kultury łużyckiej, w naszym regionie, no może poza Rakowem, bo to miejsce zna chyba każdy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
yahny
Amator



Dołączył: 13 Sty 2010
Posty: 70
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Złotolasy

PostWysłany: Nie 23:20, 17 Sty 2010    Temat postu:

Jeszcze spore cmentarzysko obecnie zalane zbiornikiem "Dzibice", (okolice
Kroczyc / Podlesic) w pobliżu grodzisko (ładnie usutułowane) i obrzędowa jaskinia z ok 80 szkieletami jeszcze niedawno była tam oblana kalcytem ludzka żuchwa, ale dla bezpieczeństwa poszła w dobre ręce.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez yahny dnia Wto 13:24, 26 Sty 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
sudajew
Amator



Dołączył: 01 Gru 2009
Posty: 49
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Panki

PostWysłany: Śro 23:50, 20 Sty 2010    Temat postu:

Krzepice niedaleko Częstochowy, to pozwolę sobie wkleić w miarę ciekawy artykuł.

Krzepice: Mamy największą prehistoryczną wieś

Mamy największą prehistoryczną wieś

2008-05-19 00:01:00
Archeolodzy odkryli na terenie Krzepic osadę sprzed trzech tysięcy lat! Z pierwszych ustaleń naukowców wynika, że to największa prehistoryczna wieś odkryta w województwie śląskim.

- Po analizie pierwszych stanowisk oceniamy, że mogła się ona rozciągać na obszarze kilku hektarów - ocenia kierownik prac, archeolog Iwona Młodkowska-Przepiórowska.- To typowe ślady kultury łużyckiej, szacujemy, te znaleziska na tysiąc lat przed naszą erą. Już teraz jednak wiemy, że ludzie osiedlili się tutaj ponownie w czwartym wieku naszej ery. Przy okazji natrafiliśmy bowiem na fragmenty naczyń i paleniska z czasów rzymskich.

Archeolodzy z Częstochowy, a także Krakowa, Łodzi i Lublina mają do przeszukania obszar około 1,5 hektara. Spieszą się, bowiem na badania mają czas tylko do końca czerwca tego roku. W lipcu na te tereny wkraczają drogowcy, którzy rozpoczną budowę obwodnicy miasta.

- To wielkie odkrycie było możliwe właśnie dzięki budowie drogi - wyjaśnia Iwona Młodkowska-Przepiórowska. - Takie, związane z inwestycją badania są niezwykle cenne. Mamy do dyspozycji spory, przeznaczony pod drogę obszar do przekopania i stąd świetne wyniki badań.

Wśród wielu zabezpieczonych w Krzepicach przez archeologów przedmiotów znajdują się fragmenty ceramiki oraz tajemnicze kamienie z paleniska.

- To bardzo ciekawe znalezisko - opowiada Katarzyna Pisarek, archeolog z lubelskiego KUL-u. - Z pewnością są to pozostałości po jakiejś działalności mieszkańców tej osady. Nie wiemy jeszcze jednak z czym związanej. Na pewno nie chodzi o wytapianie żelaza, bo zachowałyby się jakieś tego ślady. Podejrzewamy, że tutejsza ludność wypalała węgiel drzewny, może chodziło o ceramikę, będziemy to sprawdzać - dodaje.

Jak oceniają archeolodzy na tym terenie mogą się znajdować jeszcze inne, podobne osady. Już pod koniec lat 80. znaleziono w okolicy, w Kuźniczce, ślady po dużym cmentarzysku. Wtedy nie natrafiono na pozostałości osady, której mieszkańcy mogli być grzebani na tej nekropoli. Na poszukiwania osady zabrakło czasu i pieniędzy. Teraz naukowcy podejrzewają, że cmentarz odkryty przed dwudziestu laty mógł należeć do tej właśnie osady. Skonfrontowanie obu stanowisk archeologicznych pozwoli na ustalenie czy oba miejsca łączy wspólnota plemienna.

- Te tereny od dawna były zamieszkane przez ludzi. Panowały tu doskonałe warunku do osiedlenia się - mówi Iwona Młodkowska-Przepiórowska. - Niedaleko jest zbiornik wodny, a teren jest dobrze nasłoneczniony - dodaje.

Tutaj na pewno wielokrotnie powstawały liczne osady. Ponieważ w przeszłości ludzie zajmowali się głównie pasterstwem, wiele razy opuszczali te tereny w poszukiwaniu nowych pastwisk dla swoich zwierząt. Po latach wracali, gdy przyroda się zregenerowała i można było ponownie przez jakiś czas eksploatować okoliczne łąki.

Wykopaliska w Krzepicach są dla naukowców niezwykle cenne, chociaż jak mówią, nie są może tak efektowne jak odkrycie cmentarzysk. Nie dają takiego dreszczyka emocji, jaki towarzyszy odkrywaniu nekropolii. Ale dla naukowców są niezwykle cenne.

- Tutaj badamy jakby śmietniska sprzed tysięcy lat, wszystko, co pozostało po dawnych mieszkańcach tej ziemi, to, co zostawili opuszczając swoje domy - opowiada Iwona Młodkowska-Przepiórowska. - Są to zazwyczaj jedynie fragmenty dawnych naczyń czy przedmiotów, ale ich wartość jest olbrzymia. Na ich podstawie możemy bowiem poznać wszystkie aspekty prehistorycznego życia tutejszej ludności. Dowiedzieć się o nich prawie wszystkiego, jak żyli, pracowali, a także mieszkali.

Iwona Młodkowska-Przepiórowska wraz ze swoją ekipą przeszukuje krzepickie pola na zlecenie Muzeum Śląskiego w Katowicach. To do niego najprawdopodobniej trafią wszystkie wykopane w Krzepicach skarby. Najpierw jednak cały teren zostanie dokładnie zbadany, opisany i obfotografowany. Dokumentowaniem poszczególnych znalezisk archeolodzy zajmą się nieco później. Teraz nie ma na to czasu. Trzeba jak najszybciej zabezpieczyć jak najwięcej znalezisk, zanim na teren z pozostałościami osady sprzed trzech tysięcy lat wejdą robotnicy, wjadą buldożery i koparki, a prehistoryczna wieś zniknie ostatecznie pod obwodnicą Częstochowy.

[link widoczny dla zalogowanych]

Kolega w wakacje pracował u archeologów w Opatowie, podczas odkopywania cmentarzyska, to opowiadał że nie rzadko trafiały się różne "skorupy"


Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    Zobacz poprzedni temat : Zobacz następny temat  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.ziemiaczestochowska.fora.pl Strona Główna -> Starożytność Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Regulamin